Mutluluk her zaman vardır, en karanlık zamanlarda bile. Yeter ki ışığı açmayı unutmayın.
- Albus Dumbledore

22 Aralık 2014 Pazartesi

Güvenli Sürüş İçin Kış Şartlarında Yapılması GerekenlerKış geldi çattı, kar yağdı yağacak. Kılık kıyafetimizi kışa hazırladığımız gibi aracımızı da kışa hazırlamalıyız. Dönemsel bakımlar olduğu gibi, araca binmeden önce yapılması gereken günlük bakımlar da mevcuttur. Güvenli bir sürüş için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

1. Akü


Özellikle kış aylarında, kalorifer ve farların sık kullanımı nedeniyle aküye fazla yüklenilir. Bu nedenle akü şarjı düzenli olarak kontrol edilmeli ve akü buna göre şarj edilmelidir.

2. Motor soğutma suyu


Aracın motor soğutma sıvısı düzenli olarak kontrol edilmeli ve yeteri kadar buz çözücü içerdiğinden emin olunmalıdır. Sıvının kontrol edilmesi ve eksiğinin tamamlanması motor arızasından daha düşük maliyetlidir.

3. Ön cam silecek suyu


Ön cam silecek sıvısının bulunduğu kap sık sık kontrol edilmeli, dolu olduğundan emin olunmalıdır. Karlı ve buzlu yollarda ön cama sıçrayan tuz parçaları nedeniyle aracın camı çabucak beyaza bürünebilir. İşe yarar bir tavsiye olarak, ön cam silecek sıvısının kıvamı su katılarak azaltılmamalıdır; aksi halde, soğuk kış aylarında sıvı donabilir.

4. Silecekler


Aracın silecek lastikleri yıpranma durumunda değiştirilmelidir. Eğer silecek lastikleri ön cam üzerinde belli bir noktaya yapışmış ise, onları çekerek tekrar çalışma konumuna getirmeye çalışılmamalıdır. Çünkü bu işlem silecek lastiklerine ve silecek motoruna zarar verebilir.

5. Dış lambalar


Tüm ışıklar sık sık kontrol edilmeli ve çalışmayanlar mutlaka değiştirilmelidir.

6. Fren sistemi


Frenler sürücü ve yolcular için hayati önem taşır ve sık sık kontrol edilmelidir. İyi durumda olmayan frenlerle araç kullanımı risklidir.

7. Lastikler


Soğuk hava koşullarında aracın güvenlik ve kontrolünü en üst düzeye çıkarmak için, kış lastikleri kullanılmalıdır. Lastik basıncı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

8. Araç takip mesafesi


Kaygan yollarda kısa izleme mesafeleri kazalara yol açar. Seyir halindeyken aracın başka bir araca arkadan çarpmasını engelleyecek takip mesafesini korumak güvenlik açısından önemlidir.

9. Zincir


Karlı havalarda, kar zincirleri ve kış lastikleri kullanılmalıdır. Kar zincirlerinin araç içerisinde kolay ulaşılabilir olması önemlidir. Zincirler, ambalajı içinde seyahat sırasında gereksinim duyulabilecek diğer malzemelerin yanında tutulmalıdır. Bir çift eldiven ve bir lamba da bulundurulması önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder