Mutluluk her zaman vardır, en karanlık zamanlarda bile. Yeter ki ışığı açmayı unutmayın.
- Albus Dumbledore

19 Aralık 2014 Cuma

Mesajlaşma Kuralları


Mesajlaşmak son zamanların en popüler iletişim yöntemlerinden biri. SMS olarak başlayan dönem, MMS ardından cepten mail göndermeye kadar gitti. Şimdilerde ise yerini Whatsapp'ta mesajlaşmaya bıraktı.

Karşımızdakini rahatsız etmemek için uymamız gereken mesajlaşma adabı bu yazıda...


1. Cevap gelmedi mi? Sakin olun, bekleyin


Karşı taraf cevap atana kadar sürekli mesajlar göndermeyin. Muhtemelen meşguldür ya da o an yazamayacak  gibi hissediyordur. Size cevap atmayan kişiye sürekli mesajlar göndermek, onun cevap vermesini sağlamaz, aksine geri dönüş süresini artırır. Yapmayın!

2. Mesaja cevap verin

Karşı taraf sapık ya da sizi telefonda taciz eden biri değilse size gönderilen mesaja mutlaka cevap gönderin. Kimseye kızmadan sakin sakin yazın. Görgü kuralı diye birşey var yahu!

3. Kişinin çalışma durumunu göz önünde bulundurun


Arkadaşınız değilse listenizden birine gecenin bir körü mesaj atmazsınız değil mi. Tanıdığımız biri olsa dahi onun yaşadığı şartları göz önünde bulundurun. Sizin için uygun bir saattir fakat onun için olmayabilir. Vardiyalı çalışıyor olabilir. Çalışma ve dinlenme saatlerini göz önünde bulundurun!

4. Mesaj yazacağım diye makale yazmayın Çok kafa karıştırıcı mesajlar atmayın. Karşınızdaki insan cümlenin sonuna geldiğinde, başında okuduğunu unutabilir. Kısa ve öz olun. Zaten Whatsapp'ta yazarken 10 mesajı ard arda yazıyoruz ama o sayılmaz :)

5. Mesaj göndermek yerine aramayı tercih etmeyin


Karşı taraftan bir mesaj geldi, bunun üzerine sizin de cevap göndermeniz beklenir. Bunu yapmak yerine onu arıyorsanız muhtemelen hata yapıyorsunuz. Size ulaşmak için mesaj gönderiyorsa, bilin ki telefonda konuşmak için müsait değildir. İlla aramak istiyorsanız, mesaj içinde arayacağınızı belirtin ya da sorun.

6. İğneleme yapmayın


Mesaj gönderdiğiniz kişi eğer yakınınız değilse, iğneleyici mesajlar göndermeyin. Çünkü yanlış anlaşılma riskiniz yüksek. Karşınızdaki kişi sizin yüzünüzü göremediği için tam olarak ne demeye çalıştığınızı anlamayabilir. Net olun, ne diyecekseniz onu söyleyin.

7. Otomatik düzeltmeleri kontrol edin

Aman diyim buna özellikle dikkat edin. Şu  sitede bunun örnekleri bolca mevcut.

8. Kime gönderdiğinizi en iyisi bikaç kez kontrol edin


Sevgilinize ya da arkadaşınıza göndereceğiniz mesajı yanlışlıkla patronunuza göndermeniz kötü sonuçlara yol açabilir :)

9. Mantıklı cevaplar verin


Eğer madde 4'ü bozan biri size mesaj gönderdiğinde o mesajı düzgünce cevaplayın. Karşınızdaki size çok önemli bir konuyu uzunca anlatmış olabilir. Lütfen sadece "OK" yazarak geri dönüş yapmayın. İnsanları üzmeyin :)

10. Kelimelerinizin arasına "nokta" koymayın

Eğer özellikle bir şeyi belirtmek değilse amacınız, kelimelerin arasına sakın nokta koymayın, saçma gözüküyor.

11. Chat dili kullanmayın 

Bu da çok can sıkan detaylardan biri. Kısa olsun diye mesajlarını sesli harflerden yoksun bırakanları kınıyorum.12. CAPS LOCK AÇIK YAZMAYIN

Karşı tarafa bağırıyor gibi göründüğü için tüm harfleri büyük yapmayın. Gerçekten sinirlenirseniz yazılabilir tabi.

13. Gülme efektlerini usulüne uygun kullanın

Ha: Gülmediğiniz veya yazılanı komik bulmadığınız anlarda,

Haha: Komik olmayan bir şeye sırf kibar olmak için güldüğümüzde,

Hahaha: Tebessüm ettiğimizde,

Hahahaha+ : Gerçekten güldüğümüzde,

HAHA+ : Krize girecek kadar güldüğümüzde kullanılabilir.

14. Arkadaşınızla takılırken hemen telefona gömülmeyin.


 Bir yerde bir arkadaşınızla takılırken sohbet etmeyi deneyin. Masadaki o ölüm sessizliği olmasın. Merak etmeyin telefonunuz hep sizin. Akşam eve giderken beraber gideceksiniz ve yine ona bakacaksınız. Şimdi arkadaşınızla konuşun bari.

15. Yürürken mesaj göndermeyin

Herhangi bir yerde yürürken lütfen mesaj göndermeyin ya da telefonu kurcalamayın. Karşınıza biri çıkabilir ve siz de ona çarpabilirsiniz. Sıkıntılı bir durum. Karşınızdaki "önüne baksana kardeşim" diye size çıkışabilir.

16. Hepsinden önemlisi, araba sürerken mesaj göndermeyin

En önemli kural, belki de en başa yazılmalıydı. Lütfen ARABA SÜRERKEN MESAJ GÖNDERMEYİN!  Çok önemli bir durum mu var? Çekin sağa konuşun ya mesajınızı gönderin. Toplamda hayatınızdan 30 sn. eksildi, merak etmeyin çok bir şey değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder