Mutluluk her zaman vardır, en karanlık zamanlarda bile. Yeter ki ışığı açmayı unutmayın.
- Albus Dumbledore

28 Kasım 2014 Cuma

Ekran Çiziklerinden Kurtulmanın Yolları


Ucuz ya da pahalı fark etmeden artık çocuklarımızın bile cebinde bulunan akıllı telefonların en dikkat özelliği şüphesiz büyük ekrana sahip olmaları. Eskiden ufacık kare ve sadece yeşil ışık bulunan ekranlar ihtiyaçlarımızı karşılarken, günümüzde 4 inç'e küçük gözüyle bakar olduk ve yetersiz bulmaya başladık.

Tabi akıllı telefon ve tabletlerimizin ekranları büyüdükçe hasar alma ya da çizilme riski de aynı şekilde artmış oluyor. Özellikle mobil cihazlarını dikkatsiz kullanan ziyaretçilerimizi ilgilendiren bu yazıda, akıllı telefon ve tabletlerinizin ekranlarında oluşan çizikleri giderebilmeniz için farklı yöntemler sunacağız.

Dikkatsiz kullanım, ekranlarda oluşan çiziklerin en büyük sebebi fakat bunun dışında yanlışlıkla yapılan hamleler sonucu oluşan çizikler ve düşürmeden kaynaklanan çizikler ile ufak hasarlar içimizin yağlarını eritiyor. Çünkü bu tür cihazlar için oldukça büyük paralar ödüyoruz ve en ufak bir hatada cihazımızın en çok görünen yüzünde çizikler ve aşınmalar oluyor.

Telefonlarımızın ekranlarındaki çizikleri giderebilmek için bir çok farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan bazıları çok ufak boyuttaki çizikleri kapatmak için olsa da, bazıları daha derin ve belli olan çizikleri örtmeye yarayabiliyor. Bazı yöntemler geçici çözümler üreterek belirli aralıklar ile tekrarlamanız gerekebilir. Ayrıca yazımızdaki çizik giderme yöntemlerinden herhangi birini yaparken çok dikkatli davranmalısınız. Dilerseniz hemen sizin için hazırladığımız çizik giderme yöntemlerini açıklamaya başlayalım.
1) Karbonat

Yanlış okumadınız. Karbonat telefon çiziklerinizi kaybetmek için kullanabileceğiniz en etkili malzemelerden bir tanesi. Karbonat ile çizikleri gidermek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekiyor.
  • 2 ölçek karbonat ile bir ölçek suyu karıştırın
  • Krem kıvamını alana kadar karıştırın
  • Hazırladığınız karışımı çiziklerin üzerine dairesel bir şekilde sürerek uygulayın. Bu işlemi yaparken yavaş ve dikkatli hareket edin.
  • Sürme işlemi tamamlandıktan sonra temiz bir bez ile karışımı uyguladığını alanı temizleyin.

2) Bitkisel Yağ

Her evde kesinlikle bulunan bitkisel yağın bir damlasını çiziklerinizin üzerine döktüğünüzde çiziklerin geçici olarak kaybolmasını sağlıyormuş. Fakat bu kalıcı bir çözüm değil. Sadece bir makyaj olarak düşünebilirsiniz.

3) Bebek Pudrası

Bebek pudrasına su ekleyerek çiziklerinizi kapatmak için pasta elde edebilirsiniz. İlk sıradaki karbonatın uygulama aşamalarını bebek pudrası için de uygulayabilirsiniz.

4) Araba Çizik Kremleri

Telefonlarımız için olmasa da, arabalar için üretilen bir çok çizik kapama kremi ya da pasta bulunuyor. Bunlardan herhangi birini online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Hatta arabası olan arkadaşlarınıza sorarak olması durumunda bir kaç damlalık kullanım için isteyebilirsiniz.

Bu kremleri ekranınızdaki herhangi bir çiziğe uygulayarak olumlu etkilerini görebilirsiniz. Büyük çizikleri minimum boyuta indirme ve küçük sıyrıkları ise yok etme özelliği olan bu kremler sayesinde telefonunuzu daha mutlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

5) Zımpara

İyi bir zımpara kağıdı ile hem telefonunuzun ekranındaki hem de arkasındaki çizikleri giderebilirsiniz. Fakat bu yöntemi çok tercih etmemenizi öneriyoruz. Çünkü amatör bir şekilde uygulandığında telefonunuzda çok daha fazla hasar oluşturabilir.

Özellikle telefon arkasındaki çizikler için etkili olan yöntem de, zımpara ile çizikleri giderirken çok hassas olmalı ve zımpara kağıdını yumuşak bir şekilde kullanmalısınız. Aksi takdirde telefonunuzda daha fazla çizik oluşturabilirsiniz. Daha önce zımpara kullanmadıysanız bu yöntemi denemeyiniz.

6) Diş Macunu

Yazımızı okuduktan sonra hemen deneyebileceğiniz bir yöntem. Telefon ve tabletleriniz üzerindeki çizikleri giderebilmek için evinizin banyosuna gitmeniz yeterli. Banyodan diş macununu alarak temiz ve yumuşak bir kumaş ya da bezin üzerine bir miktar koyun. Daha sonra ekranınızdaki çizikler üzerine sürerek uygulayın.
Bu yöntemdeki kilit nokta ise kullanacağınız diş macunu. Jel halindeki diş macunlarını tercih etmezseniz başarı oranınız daha da yüksek olacaktır. Diş macunu sürme işleminden sonra telefon ya da tabletinizin ekranını temiz bir bez ile temizlemelisiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder