Mutluluk her zaman vardır, en karanlık zamanlarda bile. Yeter ki ışığı açmayı unutmayın.
- Albus Dumbledore

27 Kasım 2014 Perşembe

Sünger Bob İle İlgili Bilmediğiniz 15 Şey (Subliminal)


Sünger Bob'u büyük küçük çok seviyoruz. Fakat (sünger) sponge bob'da bazen sadece büyüklere yönelik bazı içerikler olduğunu görmüşsünü
zdür. Tabii bunlar iddiadan öte değildir. Peki nedir Sünger Bob'un büyüklere ulaşan mesajları.

1- Yengeç Lokantası (Krusty Krab)


Bu şekil aslında balıkçılara çok uzak bir şekil değil çünkü...


Aslında bir istakoz tuzağı. Yengeç lokantası sahibi Bay Yengeç parayı çok seviyor. Lokantanın bu şekilde kurgulanması uzak bir ihtimal değil onun için. Lokanta Bikini kasabasında bir tuzak :)

2- Kayıp bölüm Squidward'ün intiharı


Böyle bir bölüm olduğu ve son anda yayından kaldırıldığı söylentiler arasında, bu bölümden çekildiği iddia edilen bir görüntü.
Fakat dahası bölümün tamamen korku öğeleri içerdiğidir...
daha fazla bilgi için


3- Sünger Oğlan, Sünger Bob ?

Tüm her şey sünger oğlana göre ayarlanmıştı. Evet sünger bob olmadan önce adı sünger oğlandı.Sünger karakteri aslında bir temizlikçi oğlanı canlandırıyordu. Elinde temizlik süpürgesi olan bir oğlanı...

4- Bacağım (My leg) diye bağıran adam...

6 yıl boyunca her kazada bacağım diye bağıran adam. Bir espri 6 yıl sürebilir mi ? Sonunda ne mi oldu artık (My eyes) gözlerim diye bağıran adam var :)

5- Sünger Bob markası ile ilgili ürünler


Tampax bir kadın pedi markası. Genç kızlara yönelik bir reklam. Aslında masum gibi gözüküyor fakat reklamlarda bazı temalar farklı bir amacı gösteriyor.Amerika'da büyük tepki çekip ürün piyasadan kaldırıldı.

6- Küfürbaz ( orj. Sailor Mouth )Bu bölümü izlediniz mi ? Bölümde Sünger Bob çöp dökmeye gittiğinde bir yazı okuyor. Yazı küfürlü ve sünger bob'un çok hoşuna gidiyor. Patrick ile bölüm boyunca küfür ediyorlar. Tabii küfürler yunus sesi ile kapatılıyor. Fakat pek çok çocuk gelişimci psikolog bu bölümü eleştirdi.


7- İntihar bombacısı


Bir bölümde " Gary banyo yapıyor" (Gary Takes a Bath) Sünger Bob Gary'i yıkamak için elinden geleni yapıyor. En son bombayı patlatacağını söylüyor. Bu bölümde sünger bob intihar bombacısına benzediği için bölümden daha sonraki yayınlarda çıkarıldı.

8- Gary ve Patrick aslında kuzenAile ağacında (senaryoya göre) Gary ve Patrick aslında kuzen. Sizce birbirlerine ne kadar benziyorlar.
9- 7 Büyük GÜNAH (Hristiyanlıkta)


Her karakter bir günahı temsil ediyor.
7 ölümcül günah
Sünger bob Şehvet düşkünlüğünü
Patrick Tembelliği
Squidward Öfkeyi
Gary Oburluğu
Sandy Kibiri
Bay yengeç Aç gözlülüğü
Plankton Kıskançlığı

10- En Güzel Gün (Best day ever)


Bu bölüm müzikal bir bölüm ve sahne 4:20 de pek çok kişi bir şey üzerinde hem fikir. Bir marihuana tripi anlatılıyor...

11- Homurdayan kız kardeş


Patrick'in kız kardeşi olduğunu öğrenmek ilk başta tüm izleyicileri şaşırtmıştı. Fakat işin garip tarafı kız kardeşinin Patrick'ten daha kaba, daha gürültücü, daha az kelime kullanması idi.

12- Octoward

Squidward ismi aslında kalamar (mürekkep balığı)-dokunaç gibi bir anlama çıkmaktadır. Fakat squidward bir ahtapottur. Fakat ahtapot 8 bacaklı bir canlıdır ve kahramanı çok meşgul biri olarak gösterecektir.
Onun için daha sonra bu isim seçilmiştir. Kalamar biraz daha hafifletiyor ismi.

13- Bilimsel araştırmalar Sünger bob'un konsantrasyon bozukluğuna yol açtığını söylüyor.


Pek çok üniversite ile yapılan çalışmalarda, gösterinin 9 dakika sürmesi ve içerikteki yoğun hızlı tema 4 yaş ve altı çocukların dikkat problemi sorununa yol açabileceği belirtiliyor.

14- Sünger bob 80' kuşağı çocuğu


Ehliyete göre sünger bob 80' kuşağının bir üyesi. 80' kuşağını biraz araştırmanız size pek çok cevap verebilir.

15- İlluminati sünger bob

Sünger bob'un bu bölümünde masonluk ile ilgili bir sahne var. İlluminati ile bağdaştırılan sembolleri esprili bir dille anlatmışlar. Yorumu size bırakıyoruz... :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder